

Omnibus smernica prináša rozsiahle úpravy v oblasti CSRD reportingu
Európska komisia predstavila dňa 26. 2. 2025 tzv. Omnibus smernicu (Omnibus Simplification Package) ktorá by mala, okrem iného, zjednodušiť požiadavky na reporting o udržateľnosti podľa Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) a EÚ Taxonómie. Smernica si kladie za cieľ zúžiť okruh podnikov podliehajúcich povinnému reportingu, znížiť rozsah požadovaných informácií a tiež odložiť prvú povinnosť reportovania o dva roky pre firmy, ktoré by inak mali začať reportovať od roku 2025.
Zavedenie a následné plnenie ESG reportingu je komplexný proces, ktorý vyžaduje zapojenie členov vedenia spoločnosti i radových zamestnancov a zároveň zasahuje do existujúcich procesov spoločnosti a vyžaduje tvorbu úplne nových. V kombinácii s neustále sa meniacimi podmienkami na trhu, ďalšími reguláciami a globálnym i regionálnym dianím posledných rokov, to bohužiaľ viedlo k vzniku všeobecne negatívnych nálad voči problematike ESG, hoci mnoho spoločností berie udržateľnosť veľmi zodpovedne aj bez „hrozby“ reportingu. Balíček by preto mal znížiť administratívnu záťaž pre firmy minimálne o 25 %, pre malé a stredné podniky až o 35 %.
Aké kľúčové zmeny očakávať?
Zavedenie nových limitov pre povinnosť reportovania
Novo budú musieť reportovať iba veľké podniky s minimálne 1 000 zamestnancami, ktoré spĺňajú jednu z podmienok:
- Obrat 50 miliónov EUR, alebo
- Súvaha vo výške 25 miliónov EUR.
Podniky pod týmito limitmi a verejne obchodované malé a stredné podniky (SME) už nebudú spadať pod povinnosť CSRD.
Odklad povinnosti reportovať
Návrh ďalej obsahuje odklad povinnosti zostaviť oficiálny ESG report (tzv. správu o udržateľnosti) o dva roky pre spoločnosti, ktoré mali reportovať od roku 2026 (dáta za rok 2025). Novo by teda mali prvý report zostaviť v roku 2028, s dátami za rok 2027. Podľa posledných informácií by sa odklad povinnosti mal dostať na prerokovanie a schválenie do Európskeho parlamentu v najbližšom možnom termíne. Pre spoločnosti, ktoré mali podľa CSRD reportovať už za rok 2024, v roku 2025 nie sú v návrhu spomenuté žiadne špecifické prechodné pravidlá.
Zníženie rozsahu reportovaných informácií
Európske štandardy pre podávanie správ o udržateľnosti (ESRS), ktoré určujú obsah reportov o udržateľnosti, majú byť prepracované do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti smernice. Hlavným cieľom je zníženie množstva požadovaných bodov a informácií, ktoré majú spoločnosti vykazovať. Zároveň nebudú zavedené žiadne ďalšie sektorovo špecifické štandardy vykazovania.
Zjednodušenie požiadaviek v oblasti EÚ Taxonómie
Povinnosť riadiť sa EÚ Taxonómiou bude novo platiť len pre CSRD-povinné podniky (teda veľké podniky s viac ako 1 000 zamestnancami), ktorých obrat presahuje 450 miliónov EUR. Firmy, ktoré síce spadajú pod CSRD, ale majú obrat nižší ako 450 miliónov EUR, budú mať možnosť dobrovoľného reportingu (tzv. „opt-in“ režim). EÚ Taxonómia ako celok bude zjednodušená v rámci separátnych návrhov na revíziu pravidiel.
Povinnosť auditu
EÚ už nebude vyvíjať vlastné štandardy pre audit reportingu udržateľnosti. Do budúcnosti sa tiež nepočíta so zavedením auditu s „reasonable assurance“, zostane iba povinný audit s „limited assurance“, ktorý už je súčasťou CSRD.
Aké ďalšie regulácie budú ovplyvnené a čo bude nasledovať?
Okrem zmien v oblasti reportingu o udržateľnosti obsahuje Omnibusová smernica aj úpravy v rámci smernice o dodávateľských reťazcoch (CSDDD) a systému EÚ pre uhlíkové clo (CBAM). Návrhy smernice budú teraz odovzdané Európskemu parlamentu a Rade EÚ. Až po dosiahnutí dohody medzi týmito inštitúciami nadobudnú zmeny a doplnenia platnosť, a to po uverejnení vo vestníku EÚ.
Členské štáty budú musieť zaviesť dvojročný odklad prvého reportingu do národnej legislatívy do konca roku 2025. Obsahové úpravy v rámci CSRD potom budú musieť byť implementované do 12 mesiacov od nadobudnutia účinnosti smernice.
Neistota však pretrváva…
Navrhované úpravy Komisie by mali priniesť úľavu najmä stredným podnikom, ktoré by od tohto roku spadali pod CSRD. Stále však nie je isté, že návrhy prejdú bezo zmien, pretože ako Parlament, tak Rada EÚ môžu počas rokovaní požadovať úpravy. Pokiaľ sa vás táto problematika týka, odporúčame zvážiť pretvorenie doterajších príprav na CSRD do dobrovoľného reportingu, ktorý vám poskytne konkurenčnú výhodu. Zároveň sa tým zbavíte potenciálneho rizika, že v prípade neschválenia návrhu budete reporting pripravovať na poslednú chvíľu.
Celú problematiku budeme samozrejme aj naďalej starostlivo sledovať a o novinkách vás budeme informovať. V prípade akýchkoľvek otázok či záujmu o konzultácie (nielen) k problematike ESG nás neváhajte kontaktovať.
